Lyssna på storyn
Den tyska federala forskningsministern Bettina Stark-Watzinger förklarar:
“Energikrisen har visat oss hur viktig en ren, pålitlig och prisvärd energiförsörjning är. Fusion har enorma möjligheter att lösa alla våra energiproblem. Med vårt positionsrapport vill vi ta fusionsforskningen till nästa nivå så att ett fusionskraftverk blir verklighet så snabbt som möjligt.”
Positionsrapporten ligger till grund för en strategisk omorientering av nationell fusionsforskning och är vägen till ett första kraftverk. Med ett nytt finansieringsprogram ska anslagen till fusionsforskning ökas målinriktat. Den är avsedd att hantera både magnetisk- och laserfusion.
Lär mer om Fusion som energilösning i videon nedan
eLearningworld News
Nya tjänster från B-InteraQtive Publishing
Rådgivning Digital Lärande Design
Kunskapshantering & Storytelling
interaQtive Books on demand
Klicka för mer information och kontakt
Blogginlägg om tjänsterna: Berättandets konst för Organisatorisk Tillväxt till en ny nivå
Services from eLearningworld Europe AB
FREE Learning Centre for interactive book development and UX design in general. The Learning Centre is open, no registration or login will be required.
Klicka för mer information om vårt Learning Centre på vår företagsblogg